چگونه خلاقیت خود را تقویت کنیم

بارونس سوزان گرینفیلد، عصب‌شناس و متخصص خلاقیت، با این عقیده موافق است. او می‌گوید: «رشد مغز انسان شبیه رشد شاخه‌های درخت است. هرچه این شاخه‌ها بیشتر رشد کنند، اتصالات بیشتری ایجاد می‌شود و این اتصالات است که شما را به آن لحظه» یافتم «می‌رساند.».

اما او قبول دارد که مرز بین فایده و ضرر باریک است: «محدودیت‌ها می‌توانند هم برای خلاقیت مفید باشند و هم مشکل‌آفرین.»

بدون محدودیت، حوصله‌مان سر می‌رود وبی‌انگیزه می‌شویم. اما اگر محدودیت‌ها زیاد باشند، مضطرب می‌شویم و از پا در می‌آییم.

تحقیقات نشان می‌دهد که «نمودار خلاقیت» به شکل یک U برعکس است که نقطه اوج آن همیشه در نیمه است.

از نظر بارونس گرینفیلد، خلاقیت نوعی مقاومت است: «زمانی که به مشکل یا چالشی برمی‌خورید، در برابر آن مقاومت می‌کنید و ایده‌ها این موقع است که به ذهن شما می‌رسند.»

اگر بخواهیم غیرانتزاعی توضیح بدهیم، نظر گرینفیلد این است که خلاقیت، توانایی «قراردادن عناصر روزمره و عادی کنار هم است، به طوری که نه تنها ترکیب جدیدی حاصل شود بلکه برای افراد معنادار باشد و نحوه درک آن‌ها از دنیا را تغییر بدهد».

دکتر ولکر پتنت، مدرس روانشناسی در دانشگاه اوپن یونیورسیتی، حتی تعریف ساده‌تری دارد: «یعنی ساختن چیز‌های جدیدی که تا به حال وجود نداشته‌اند.»

دکتر پتنت همچنین بین انواع محدودیت‌ها تفاوت قائل است: محدودیت‌های عمدی و غیر عمدی.

کیلا کانستنس، هنرمند، تجربه دست اولی در این‌باره دارد.

«محدودیت‌های بیرونی می‌توانند سیاسی یا اجتماعی-اقتصادی باشند. هنرمند زن دورگه و سیاه‌پوست از طبقه کارگر بودن، احتمالا در دنیای هنر که به طور تاریخی پدرسالارانه، سفید و مختص طبقه متوسط بوده، محدودیت به حساب می‌آید.»

کانستنس چالش‌های فیت رینگلد، یکی از هنرمندان مورد علاقه‌اش را به خاطر دارد: او می‌خواست از این بوم‌های خیلی خیلی عظیم درست کند، همان‌طور که مرد‌های بسیاری آثار هنری مدرنیست عظیم درست می‌کنند.

منبع: سایت فرارو، صفحه نخست مدیریت و کارافرینی.

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری

4 - مدیریت ژاپن

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top