ویژگیهای افراد کاریزماتیک چیست

کاریزما «توانایی القای اشتیاق، علاقه، یا تاثیر بر دیگران با استفاده از جذابیت یا اثرگذاری شخصی» تعریف شده است. کلمه کاریزما ازکلمه یونانی کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است و می‌توانیم بگوییم کاریزما مترادف جذابیت رفتاری است. کاریزما انرژی‌ ساختگی و موهبت جادویی مختص به انسان‌های برگزیده نیست، بلکه ترکیب جذابی از ویژگی‌های اکتسابی است. در حقیقت کاریزما مهارتی اجتماعی است که می‌شود آن را یاد گرفت.کاریزما «توانایی القای اشتیاق، علاقه، یا تاثیر بر دیگران با استفاده از جذابیت یا اثرگذاری شخصی» تعریف شده است.

شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است و به عنوان الگو و فرد الهام بخش بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد. افراد دارای کاریزما می‌توانند در بحث‌ها دیگران را راحت‌تر قانع کنند. واضح است که شخصیت‌های کاریزماتیک جزء موفق‌ ترین افراد درجهان هستند. این توانایی هم قابل توصیف است و هم می ‌‌شود آن را یاد گرفت. یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌های این افراد این است که چنین افرادی در صورتی به این سطح از توانمندی می‌توانند برسند که بسیار روی خود کار کنند و اگر کسی وقت خود را بیشتر از این که روی خود بگذارد، به دیگران فکر کند، در مورد آنها صحبت کند، مطمئنا نمی‌تواند در چنین جایگاهی باشد.

ویژگی های افراد کاریزماتیک :

1. اعتماد به نفس بالا در شخصیت کاریزماتیک

این افراد از درون به آنچه که هستند مطمئن هستند و از قدرت تاثیرگذاری‌شان بر دیگران آگاه هستند. در نتیجه در سخنرانی‌ها و جلسات مهم دست و پای خود را گم نمی‌کنند و با اعتماد به نفس در محفل عموم ظاهر می‌شوند.

2. برقراری تماس مستقیم چشمی در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای شخصیت کاریزماتیک می‌دانند برای تاثیرگذاری بیشتر باید به هنگام صحبت کردن با طرف مقابل یا گوش دادن به حرف ‌های او حتما به طور مستقیم به چشم ‌های فرد نگاه کنند تا تاثیر لازم را بتوانند بر او بگذارند. یک فرد دارای کاریزما هرگز در صحبت ارتباط چشمی را قطع نمی کند زیرا این کار به دیگران این پیام را می‌رساند که فرد روبرو دیگر نمی‌خواهد به من گوش دهد واین موضوع از تاثیرگذاری فرد می ‌کاهد.

3. با اشتیاق گوش دادن در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای کاریزما معمولا شنونده‌های خوبی هستند. این افراد با صبر و حوصله اجازه می‌دهند که طرف مقابل آن چیزی را که می‌خواهد با خیال راحت تعریف کند و در چهره ‌شان اشتیاق لازم برای شنیدن را نشان می‌دهند تا نشان دهند که تمام توجه ‌شان به فردی است که صحبت می‌کند.

4. به دیگران اعتماد به نفس می‌دهند و آنها را تحسین می‌کنند.

افراد کاریزماتیک وقتی می‌بینند فردی کارش را درست انجام می‌دهد یا ویژگی مثبتی دارد او را تحسین کرده و با افزایش اعتماد به نفس طرف مقابل در او تاثیر می‌گذارند. فرد دارای کاریزما وقتی می‌خواهد از کسی انتقاد کند اول به نحوه گفتار خود و سپس به آن چیزی که می‌خواهد بگوید فکر می‌کند و در نهایت، انتقاد خود را بر زبان می‌آورد که این موجب می‌شود فرد مورد انتقاد، راحت‌تر بپذیرد.
5. لبخندشان کاملا واقعی و از اعماق وجود است.
شخصیت‌های کاریزماتیک از ته دل و با تمام وجود لبخند می‌زنند و به دلیل اینکه  لبخند آنها واقعی و بدون هیچ گونه تظاهری است کاملا به دل دیگران می‌نشیند و بر آن‌ها اثر می‌گذارد.

6. شمرده و واضح صحبت می‌کنند.

افراد کاریزماتیک قبل از حرف زدن به چیزهایی که می‌خواهند بگویند فکر می‌کنند و به افکار خود انسجام کافی می‌بخشند تا موقع حرف زدن دچار مکث ‌های نا به جا نشوند و چون از قبل روی حرف‌هایشان فکر کرده‌اند کاملا شمرده و واضح صحبت می‌کنند که این موضوع تاثیر بیشتری بر شنونده می‌گذارد.

7. نام‌های دیگران را به خوبی به یاد می‌آورند.

یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که آنها نام دیگران را به خوبی به خاطر می‌سپارند و حتی در ملاقات دوم هم می‌توانند هنگام صحبت با فرد با نامش او را مخاطب قرار دهند که این مسئله تاثیرگذاری شخصیت کاریزماتیک را افزایش می‌دهد.

8. نا امید نمی‌شوند.

افرادکاریزماتیک در صورت شکست ناامید نمی‌شوند و به تلاش خود ادامه می‌دهند و آنقدر پیش می‌روند تا به هدف خود برسند. شخصیت‌های کاریزماتیک با عملشان می‌توانند تاثیرگذاری فوق العاده‌ای داشته باشند و تبدیل به افراد جذاب برای دیگران باشند.

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری

4 - مدیریت ژاپن

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top