بحران مدیریت و ناکارامدی ها در نظام های مختلف

استفاده از مدیران غیر متخصص آن هم با توجه به وجود مدیران توانمند و متخصص ایرانی که صاحب‌نظر در عرصه‌های مختلف در ایران و جهان هستند و همواره در بیشتر نقاط دنیا، رد پایی از آنان را می‌توان دید که باعث پیشرفت‌های بزرگی در عرصه تخصصی خود شدند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست، چراکه این، خود باعث بروز بحران‌هایی در عرصه تصمیم‌گیری‌های کلان کشور می‌شود. متخصص عمران نباید وزیر کشاورزی شود، یک متخصص زراعت و یا خاکشناسی، نمی‌تواند معاون برنامه و بودجه و اقتصادی یک وزارتخانه سازمان و یا مؤسسه علمی باشد. فردی که صلاحیت وی در اندازه رئیس یک اداره یا مدیریت یک بخش کوچک است، نمی‌تواند رئیس یک سازمان بزرگ یا معاون یک وزارتخانه یا رئیس یک دانشگاه باشد.

از سوی دیگر، بحران‌های اقتصادی، باعث بروز بحران‌های‌ فرهنگی‌ و ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه و نیز عدم گرایش مردم به‌ علم‌ و کاربردی‌ کردن‌ آن‌ با اهداف‌ اقتصادی‌ و زندگی‌ بهتر، سختکوشی، مسئولیت‌پذیری‌ و نظم، تدبیر و خلاقیت‌ و نوآوری‌ در کار، احترام‌ به‌ قانون‌ و رعایت‌ حقوق‌ دیگران‌ می‌شود که‌ در عمل‌ از‌ تحول‌ و توسعه‌ اقتصادی‌ و فرهنگی جامعه جلوگیری می‌کند.
بخشی از امکانات و توانایی‌های کشور ایران در کمتر کشور پیشرفته‌ای پیدا می‌شود؛ با این همه امکانات که از آن برخورداریم و در جهان کم نظیر است، از نظر اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار نداریم. متاسفانه علیرغم داشتن منابع عظیم خدادادی مثل طلا، نقره، مس، آلومینیوم، سنگ آهن، سایر فلزات گرانبها و نیز سنگ های ارزشمند و سرمایه انسانی شایسته ولی کشور ایران را می‌توان در رده کشورهای کمتر توسعه یافته علمی و صنعتی جهان به شمار آورد. همین وضعیت بد در کنار اوضاع نامناسب فرهنگی و عدم تعامل و ارتباطات خوب و سازنده با کشورهای پیشرفته صنعتی و فرا صنعتی باعث عدم رشد و توسعه و پیشرفت در زمینه های مختلف شده است.
دوران بحران، دورانی خطرناک است و بزرگترین خطر آن، نادیده گرفتن خطرات جدید است که عمدتاً با آنچه همه می‌دانند همخوانی ندارد؛ بنابراین، یک موضوع اصلی در دوران بحران، نیاز به مدیرانی است که با واقعیات روبه‌رو شوند و قدرت تصمیم‌گیری درست در مدت زمان کم را داشته باشند تا با استفاده از نیروی های لایق و شایسته بتوان از بحران ها خارج شد.
حکمرانی خوب و نظام شایسته سالاری کمک می کند تا کشور در مسیر و ریل درست حرکت کند. همچنین الگوبرداری صحیح از کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی کمک می کند تا ما هم در زمره کشورهای توسعه یافته و سپس صنعتی قرار گیریم.
#بحران_مدیریت #مدیران_ناکار آمد #منابع_عظیم_خدادادی #عدم_بهره_گیری #حکمرانی_خوب #نظام_شایسته_سالاری #الگوبرداری #دکترحسن_قاسمی_شاد #مشاور_حرفه_ای_مدیریت

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری

4 - مدیریت ژاپن

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top