به ما امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد

با تشکر از حمايت شما

جنبش ضد نژادپرستی و عدالت خواهی در آمریکا

جرج فلوید، یکی از هزاران سیاه پوست آمریکایی است که توسط پلیس این کشور، مورد خصم اقدام نژاد پرستانه قرار گرفت و به بدترین شکل ممکن خفه و سپس جان باخت.

در راستای همبستگی با جنبش اجتماعی نفس به یاد جورج فلوید ، نماد ظلم ستیزی علیه نظام استبدادی غرب ، تظاهرات و آیین های ویژه ای در اکثر ایالت های آمریکا و نیز در کشورهای اروپایی برگزار شده است.

بخشی از نامه مارتین لوتر کینگ از زندان بیرمینگهام (۱۶ آوریل، ۱۹۶۳): شاید برای کسانی که هرگز زخم‌های سوزاندهٔ تبعیض نژادی را نچشیده‌اند آسان است که بگویند: منتظر بمانید. اما وقتی مردم شروری را می‌بینید که مادرها و پدرهایتان را به خواست خود به قتل می‌رسانند و خواهر و برادرهایتان را از روی هوا و هوس غرق می‌کنند; وقتی اکثریت عظیمی از بیست میلیون برادر سیاه‌پوست خود را می‌بینید که در قفس تنگ فقر در میان جامعه‌ای مرفه در حال خفه شدن هستند;

وقتی که تلاش می‌کنید به دختر ۶ ساله‌تان توضیح دهید که چرا نمی‌توانید به شهربازی که همین الان تبلیغ آن در تلویزیون نمایش داده شده بروید، ناگهان زبانتان پیچ بخورد و در هنگام صحبت لکنت زبان بگیرید; و اشک‌هایی که در چشمان او حلقه می‌زنند وقتی که به او گفته می‌شود که شهربازی به روی کودکان رنگین‌پوست بسته‌است و ابرهای شوم خود کم‌بینی را ببینید که در ذهن او در حال شکل گرفتن هستند. وقتی که در خارج از جاده‌های اصلی شروع به رانندگی در صحرا می‌کنید و مجبور می‌شوید هر شب در گوشه‌ای از اتوموبیل خود بخوابید چرا که هیج مسافر خانه‌ای شما را نمی‌پذیرد.. وقتی که به همسر و مادر شما هیچگاه عنوان مورد احترام خانم  داده نمی‌شود. وقتی که تا همیشه در حال جنگیدن با حس منحط هیچ‌کس بودن باشید، آنگاه خواهید فهمید که چرا برای ما طاقت‌فرسا است تا منتظر بمانیم. زمانی می‌رسد که ظرفیت تحمل انسان تمام می‌شود و دیگر مایل نیست تا در ورطهٔ ناامیدی فرورود.

 اتفاقات اخیر در شهرهای کشور آمریکا و برخی شهرهای اروپایی از چند زاویه قابل‌بحث است. زاویه اول در پاسخ به این سؤال است که آیا این حرکت‌های به وجود آمده در کشور آمریکا یک انقلاب است یا تحول اساسی در نظامات آمریکا و اروپا می‌شود یا خیر؟ چیزی که تا الآن نمود داشته نشان از جنبش بودن این حرکت است، به معنای اینکه بدنه مردم درگیر و مطالبات و حرف‌های مشخصی دارند و مستمراً در حال بیان مطالبه‌های خود هستند و این جنبش حتماً اثراتی را در مناسبات آمریکا، ملت و دولت آمریکا و مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی خواهد داشت.

اینکه جنبش کنونی در آمریکا آیا انقلاب است و نظام سیاسی را متحول و ارزش‌های حاکم بر نظام سیاسی را دچار دگرگونی می‌کند یا خیر، نیاز به حرکت روبه‌جلوی آن دارد و بعداً مشخص خواهد شد که آیا این اتفاق رخ می‌دهد یا به همان شکل قبلی باقی خواهد ماند.

کارشناسان مسائل سیاسی با طرح این سؤال که چرا این اعتراضات در سطح گسترده و این‌گونه خود را در جامعه آمریکایی نشان می‌دهد؟ گفتند: یک عده تصورشان این بود بحث لیبرال دموکراسی توانسته راهی را برای آن‌ها ایجاد کند و گفتمان حاکم بر لیبرال دموکراسی قاعدتاً این شکل مطالبات و اعتراضات را برای تحقق عدالت نباید به نمایش بگذارد. بخشی از این مسئله به ذات انسان‌ها باز می‌گردد و مردم آمریکا از این دولتمردانشان شرمگین هستند.

درست است که دولتمردان آمریکایی به سمت فضای لیبرال دموکراسی رفتند و گفتمان انسان‌محوری و حاکم شدن برخی از اندیشه‌ها و مکاتب و حذف خدا و دین را در عرصه زندگی مردم آغاز کردند ولی ذات مردم نشان می‌دهد که برخی از گرایش‌ها همچنان باقیست و عدالت و ارزش‌های انسانی همچنان خواهان دارد و نمی‌توانید به‌کلی ریشه عدالت‌خواهی، اخلاق و ارزش‌های انسانی را از بین ببرید.

حتماً آینده سیاسی دونالد ترامپ نژاد پرست و دیکتاتور، انتخابات آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد و برخی از مناسبات شاهد اتفاقاتی باشد و تغییراتی در جامعه آمریکا و به‌تبع آن در جوامع اروپایی در پیش خواهد بود.

جریانات آمریکا سبب به وجود آمدن یک نقطه عطفی خواهد شد زیرا هم اقتصاد جهانی دچار مسئله جدی شده و هم اینکه طراحی‌های آن در سازمان‌ها و شرکت‌های بین‌المللی با یک چالش عظیم روبه‌رو می‌شود.

چالش در اقتصاد جهانی به یک مسئله جدی در رشد اقتصادی، تولید، اشتغال و سرانه کشورها تبدیل خواهد شد که پیامد آن اثرگذاری بسیار جدی در مناسبات فرهنگی و اجتماعی است.

آمریکایی‌ها بعد از نسل‌کشی‌هایی که در طول سالیان متمادی انجام دادند و جنایات آن‌ها در کشورهای مختلف، توانسته بودند که با ابزار رسانه و هالیوود یک فضای متمدنانه از خود به تصویر بکشند و دیگران را متهم به چیزی کنند که در درون خودشان نهفته بود. این نوع رفتار پلیس و دولت آمریکا و نوع مدیریت آن‌ها در زمان شیوع کرونا ماهیت اصلی غرب را به نمایش گذاشت.

منابع:

ویکی پدیا، دانشنامه آزاد.

شبکه اطلاع رسانی دانا، استانها، گروه استان یزد، 22/03/1399 .

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، استان خوزستان، 12/03/1399 .

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری هستم .

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top