به ما امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد

با تشکر از حمايت شما

http://labbaik.ir/note/Note_d1bbd7e2-c529-453d-b49f-1aef10a7db5c.jpg.zhr

مقدمه :                                                                            گرداوری : حسن قاسمی شاد

در مقاله شماره قبل نشریه ، به ویژگی های کارآفرین اشاره شد . ویژگی هایی همانند : چشم انداز ، تعهد ، خودباوری ، نظم، ریسک پذیری ، مشتری مداری و خلاقیت . کارآفرینان در حقیقت در لبه تیز بازار کسب و کار قرار دارند و لذا بایستی بسیار خلاق باشند . در بسیاری از موارد آن ها قواعد موجود را به روش خلاقانه ، شکسته یا تغییر می دهند . به عبارت دیگر قواعد کسب و کار لازم و ضروری اند لذا آن ها را باید به روشی خلاقانه تغییر داد که مناسب شرایط باشند . برای انجام چنین کاری باید که خلاق بود . در عصر اطلاعات توانایی تولید و استفاده از دانش ، مهارت کلیدی رقابت متعالی خواهد بود و در محیط های پیچیده آن هایی برنده خواهند بود که بتوانند مهارت های تفکر خلاق خود را پرورش داده و به کار ببرند .

تعریف خلاقیت

 • خلاقیت عبارت است از بکارگیری تواناییهای ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید .

 • خلاقیت به معنی تولید یا به وجود آوردن چیزی است .

 • خلاقیت در ارتباط با شخص ، توانایی خلق کردن با استفاده از نیروی تخیل است .

 • خلاقیت پدیده پیچیده ای است که فرد ، فرآیند و محصول را در بر می گیرد .

 • خلاقیت از طریق مراحل پیچیده ای بروز می کند که بازده معینی دارد .

مفهوم خلاقیت به بعضی از خصوصیات ارتباط دارد مانند : جدید بودن یا تازگی داشتن ، اصالت داشتن ، منحصربه فرد بودن، احساس شعف و پیروزی از اکتشاف ، غیر معمول بودن و زیرکی .

خصایص شخصیتی افراد خلاق و نوآور

افراد خلاق دارای منش ، تمایلات و مشخصه های فیزیکی متفاوتی اند و خصوصیات مشترک آنان اندک است . آنان دارای پیچیدگی معرفتی هستند و از لحاظ بسیاری از معیارهای اندازه گیری یا توصیف رفتارهای انسانی ، می توانند به راحتی از یک قطب به قطب مخالف حرکت کنند و با سهولتی بیش از مردمان دیگر خودشان را با آن تطبیق دهند . مطالعاتی که بیشتر رفتارهای خلاق را در محیط کار بررسی کرده است نشان می دهد که اشخاص خلاق غالباً خصوصیات زیر را ظاهر می سازند :

 • اعتماد به نفس

 • غیر سنتی بودن

 • ابتکار عمل و اندیشه

 • انگیزش خود به خود

 • هوش

 • مصمم بودن درباره کسب موفقیت .

بارون هارینگتون معتقد است افراد خلاق تازگی و بدیع بودن را ترجیح می دهند ، پیچیدگی مسایل توجه آنان را جلب      می کند و به قضاوت های مستقل می پردازند . همچنین توانایی اتمام ، تکمیل و یکی کردن افکار گوناگون افراد را دارند . افراد خلاق بیشتر به وسیله علایق درونی خود نسبت به کارهای خلاق برانگیخته می شوند تا عوامل بیرونی نظیر شهرت ، پول یا تأیید دیگران .

دیگر ویژگی های افراد خلاق عبارتند از :

 • افراد خلاق انعطاف پذیر هستند و در ارایه راه حل و اندیشه بکر و بدیع ، آمادگی بسیار دارند .

 • مسایل پیچیده را به مسایل ساده ترجیح می دهند و با علاقه مندی بسیار برای یافتن راه حل می کوشند .

 • بسیار کنجکاو بوده و به طور مستمر در جستجوی موضوعات پیچیده ، جدید ، ناشناخته و عجیب هستند .

 • در فکر و عمل همیشه به دنبال بهبود روش انجام کار ، بهبود کیفیت و استاندارد هستند . غالباً افرادی اجتماعی هستند و دوست دارند در گروه های متفاوتی عضویت داشته باشند تا بتوانند از ایده ها و نظرات سایر افراد نیز استفاده کنند .

نقش مدیریت در نوآوری

پرداختن مدیران به نوآوری ، چه به صورت مستقیم ، یعنی پیاده کردن ایده های نو در زمینه های اداری ، فنی و تخصصی توسط خود آنان و چه به صورت غیر مستقیم یعنی استقبال و حمایت از نوآوری ها در سازمان ، فضایی به وجود می آورد که در آن روحیه انجام کارهای یکنواخت و تکراری رفته رفته به رفتاری نوآورانه در سطح سازمان تبدیل می گردد . از این رو می توان گفت « مدیریت خواهان نوآوری » و « فضای رفتاری نوآورانه » لازم و ملزوم هم هستند . برخی از اقداماتی که لازم است از سوی مدیران در این راستا صورت پذیرد عبارت است از :

 • رساندن نوآوری ها به مرحله اجرا ؛

 • تبلیغ نوآوری ، تشویق نوآوران و تقدیر شایسته از آنان ؛

 • ایجاد امنیت برای نوآوران ؛

 • سهیم کردن نوآوران در نتایج حاصل از نوآوری آنان ؛

 • محفوظ داشتن حقوق مادی و معنوی برای صاحبان نوآوری ؛

 • اهمیت دادن به پیشنهادها حتی اگر مفید نباشد ؛

 • ایجاد فضایی که کارکنان در تعامل با تکنولوژی قرار گیرند و صرفاً مصرف کننده نباشند ؛

 • کشف علایق فنی و حرفه ای کارکنان و قراردادن آنها در مسیرهای مطلوب شغلی ؛

 • کشف نیازها ، نارساییها و تنگناها .

 کارآفرینی و نیل به اشتغال کامل

کارآفرینی ، با هرگونه اختراع ، ابتکار ، نوآوری ، کشف و ابداعی که از مرحله نظری و مطالعاتی فراتر رفته و به مرحله اقدام انبوه رسیده باشد پیوند دارد . بنابراین ایجاد کار ( کارآفرینی ) مبتنی است بر حرکت های مذکور . به عبارت دیگر اختراعات و اکتشافات و نوآوری های قابل اجرا ، ایجاد کار و اشتغال می کند و به شرط گذشتن از مرحله تصمیم و رسیدن به مرحله اجرا عملاً به وجود آورنده اشتغال جدید است . از آنجا که کارآفرینی ناشی از فرآیندهای اجرایی و اختراعات ، ابداعات و اکتشافات است ، چنانچه این امور مقطعی نبوده و مستمر باشد ، اشتغال هم استمرار خواهد داشت و در نهایت جامعه به اشتغال کامل خواهد رسید .

نتیجه :

برای بقای هر سازمانی خلاقیت ضروری است . تداوم حیات سازمان ها به بازسازی آنها بستگی دارد . بدون بازسازی ، سازمان نمی تواند دوام بیاورد و بازسازی هم از جز از طریق نوآوری که خود ثمره خلاقیت است ، میسر نیست . بنابراین سازمان ها برای ادامه حیات و بقای خود به بازسازی از طریق خلاقیت نیازمندند . موفقیت مدیریت در این است که افراد خلاق را در سازمان شناسایی و از وجود آنها برای بهبود و بازسازی سازمان استفاده کنند .

مدیریت سازمان باید همیشه از بروز ایده ها و فکرهای جدید استقبال کند و افراد خلاق را تشویق کند جهت وقوع خلاقیت ، باید چنان نگرشی وجود داشته باشد تا از پیشنهادهایی که مبتنی بر تغییر شرایط موجود هستند استقبال کند . در این راستا انجام تحقیقات کاربردی لازمه ابداعات و اختراعات است . منظور از تحقیقات کاربردی ، تحقیقاتی است که جنبه واقعیت به خود بگیرد و در حد نظریه باقی نماند . اختراع زاییده اضطرار و نیاز است . نقش مدیریت در ابداع ، نقش هدایت کنندگی به منظور شکوفا نمودن استعدادهای راکد است .

منابع و مآخذ :

 • مدیریت ، خلاقیت و تحول سازمانی / مجید پسران قادر. – تهران : کیفیت ، 1380 .

 • مدیریت تحول سازمانی / محمد سعید تسلیمی . – تهران : سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت ) ، 1376 .

 • پرورش خلاقیت در یک هفته / گارت لوئیس ؛ تدوین گروه کارشناسان ایران ؛ مترجم بدری نیک فطرت .       – تهران : کیفیت و مدیریت ، 1381 .

 • هفته نامه پیام تحول اداری ارگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور سال دوم شماره 28 اردیبهشت 1379 .

 • هفته نامه پیام تحول اداری ارگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور سال سوم شماره 63 اردیبهشت 1380

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

0 #3 هایده مطهری 1395-11-11 19:05
جناب اقای دکتر قاسمی شاد
با درود برشما
باز گشایی سایت تخصصی شما را تبریک می گویم . به روزی و سربلندی بیشتر را برایتان خوستارم.
نقل قول کردن
0 #2 پروین 1394-07-24 21:00
مقاله خیلی خوب ،جالب ،وکاربردی بود.سایت شما از نظر شکلی وماهوی علمی و وزین است.ممنون از اطلاعات بسیار ارزشمندی که بر روی سایت قرار دادید.
نقل قول کردن
0 #1 امیر رشیدی نیک 1394-05-23 07:17
محیط و فرهنگ سازمانی در بسیاری از سازمانهای دولتی مشوق خلاقیت ونواوری نیست وموانع ان باید برطرف شود.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری هستم .

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top