نقش تعيين كننده بنگاه هاي كارآمددر پيشرفت اقتصادي كشور و ضرورت فراهم آوردن بستر مساعد براي بالندگي اين بنگاه ها در جهت تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله كشور و نيز برنامه ها ي پنج ساله توسعه ، امري است كه مورد اتفاق صاحب نظران مسائل توسعه اقتصادي قرار دارد. در اين ارتباط شناسايي موانع و چالش هاي عمده محيط كسب وكار و بررسي راهكارهاي اثربخش مواجهه با آن، اثري تعيين كننده در بهبود اقدامات اصلاحي نهادهاي حاكميتي و حتي خصوصي خواهد داشت.

نكات مهم و كليدي و قابل توجه در ارتباط با محيط و بهبود كسب و كار بنگاه ها:

  • خصوصي سازی و آزادسازي و مقررات زدايي خوب و موثر ولي تنها الگوي توسعه نمي باشد.
  • پس از تجربه ناموفق روسيه در خصوصي سازي و معجزه چيني ها در رشد اقتصادي بدون خصوصي سازي از سال 2000،توجه به محيط كسب و كار اهميت بيشتري يافت و الگوي موفقي هم بوده است ، يعني نشان داده است كه كشورهايي كه به جاي خصوصي سازي به بهبود فضاي كسب وكار پرداختند نتيجه بهتري گرفتند.
  • فرآيند سياست گذاري عمومي در كل تصميم گيري هاي اقتصادي بدرستي تبيين و مشخص باشد.
  • بهبود محيط كسب و كار در بنگاه هاي كوچك و متوسط در الويت قرار گيرد زيرا بنگاه های بزرگ قدرت لابي دارند و مي توانند بر قانون تاثير بگذارند.
  • بخش خصوصي بايد به ابزاري مجهز شود كه اگر تغيير و تحولي رخ دهد، بتوانند خود را با آن هماهنگ كنند.
  • بهبود محيط كسب وكار بايد خود را در رقابت گزيني نشان بدهد.رقابت پذيري اقتصاد كشور ما خيلي بهتر از فضاي كسب و كار است، يعني اگر الان به شاخص هاي رقابت گزيني نگاه كنيم، درست است كه خيلي از آن به منابع طبيعي ، امكانات و پتانسيل ها باز مي گردد، ولي بالاخره در شاخص رقابت گزيني ما جايگاه بهتري داريم.
  • بنگاه هاي بزرگ ما ابزارهاي بيشتري براي تغيير دارند اما خيلي از آنها هم قرباني محيط كسب وكار هستند و راهكارهايي هم كه پيدا مي كنند، خيلي وقت ها اصلا راهكارهاي مناسبي نيست.
  • مراكزي كه قادر باشند با هوشمندي كامل، بخش صنعت و اقتصاد كشور را به خوبي پايش و رصد نمايند و بستر و زمينه هاي لازم را براي مطالعه و تحليل شاخص هاي موثر بر اقتصاد صنعت چه در سطح ملي و چه در سطح بين الملل فراهم آورند ، امري بسيار اساسي به حساب مي آيد.
  • هدف محور اساسي براي بهبود توسعه كسب وكار عبارتند از شفاف سازي قوانين ، حذف مقررات زائد، تسهيل فرآيندهاي كسب مجوز توليد، گسترش تامين منابع مالي ، رانت زدايي ، تدوين اجراي استراتژي توسعه صنعتي و حركت با بصيرت.

10 دانش محوري ، شاخص مهم براي جامعه صنعتي است. در اين ارتباط تقويت نهادهاي فعال در حوزه صنايع و اقتصادي به كمك مراكز دانش محور از ضروريات يك جامعه صنعتي ، اقتصادي و مديريتي است.

11-براي بهبود و فراهم سازي هر چه بهتر محيط كسب و كار نبايد تنها به نقش دولت در اين باره بسنده كرد بلكه اين روند بايد در تعامل كار ساز با بخش خصوصي، تشكل ها و بنگاه ها باشد.

12-نقدينگي و تامين مالي بنگاه ها ، مقوله مهمي است. اشتباه در مديريت اين مقوله حساس مي تواند تبعات بدي داشته باشد. توليد ناخالص در كشور توسط دو پايه اساسي تامين مي شود : ابتدا بازار پول و دوم بازار سرمايه كه البته اقتصاد ما بانك محور است.

13-محيط كسب و كار ما بايد مرتب پايش و نتايج اين پايش ، در اختيار دستگاه ها اجرايي و مسئولان اجرايي قرار گيرد.

14-بنگاه هاي اقتصادي زماني مي توانند به توسعه و پيشرفت و در نتيجه به طولاني تر شدن منحني عمر و بقا بينديشند كه حضور موفق و موثر در عرصه بين المللي را مدنظر قرار دهند.

15-بنگاه هاي اقتصادي در ايران مي توانند با " مديريت ناب " و از طريق " تعريف ارزش ها از منظر مشتريان " ، " شناسايي كل جريان ارزش براي هر محصول و حذف ضايعات " ، "ساري و جاري ساختن جريان ارزش افزوده " ، " طراحي و تامين خواسته هاي جامعه مصرف " و " حركت به سمت كمال " قدم ها بنيادي و اساسي در جهت تبديل شدن به بنگاه هايي پيشرو و در كلا س جهاني را بردارند.

منابع : مجله تدبير (ماهنامه علمي _ آموزشي و تخصصي مديريت ) ، سال بيست و سوم ، شماره 246 آبان ماه 1391 .

گزارشات مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي .

گزارشات كنفرانس بنگاه اقتصادي پيشرو در افق ايران 1404 در سال 1391 .

 

اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

0 #1 امیر رشیدی نیک 1394-05-23 07:03
یکی از مشکلات مهم برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در دوران پس از تحریم در کشور ما بهبود فضای کسب وکار است.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


آمار بازدیدکننده گان

مترجم آنلاین

مترجم آنلاین

دیکشنری آنلاین

نظرسنجی

نظرسنجی شما در رابطه با وب سایت ؟

بازدیدکننده گرامی با تشکر از بازدید شما از سایت مدیریتی اینجانب، لطفا ضمن شرکت در نظرسنجی، نظرات خود را ذیل یکی از مطالب سایت مرقوم فرمائید. با سپاس فراوان دکتر حسن قاسمی شاد


با توجه تجربیات بیش از سی سال در بخش دولتی و خصوصی و نظر به درخواست هاي مکرر بازدیدکنندگان سایت، آماده ارائه خدمات مشاوره مدیریت در زمینه های مختلف منجمله

1-مدیریت منابع انسانی

2- مشاوره رهبری و مدیریت استراتژیک

3 - تهیه طرح های تجاری هستم .

 

لطفا درخواست خود را به صورت دقیق و شفاف به ایمیل اینجانب hghasemishad@gmail.com ارسال نمایید.

تلفن تماس ضرورری 09124193508

نظرات و پیشنهادات :‌

بازدید کننده گرامی، ضمن تشکر و قدردانی از انتخاب سایت مدیریتی اینجانب و آرزوی بهترینها برای جنابعالی ،لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل یکی از مطالب و مقالات سایت که در 6 حوزه مدیریت دسته بندی موضوعی شده است مرقوم فرمائید. با تشکر و سپاس از شما  بازدیدکننده عزیز.                      

دکتر حسن قاسمی شاد

Go to top